مهندسی دستگاه یو پی اس (‌ UPS )

پنجشنبه 20 دی 1397
21:49
النازراستکار

یو پی اس (UPS) دستگاهی است که برای پشتیبانی برق مورد نیاز بانکها، موسسات و ادارجات در زمان قطع برق شهری به کارمی رود.

کار مهندس دستگاه یو پی اس (UPS)عبارت است از نصب ، تعمیر ونگهداری دستگاه یو پی اس برای بالا بردن Back up این دستگاه هاست.

رسته شغلی : الکترونیک ( الکترونیک صنعتی )

وظیفه مهندس این شغل نصب دستگاه های یو پی اس از قبیل Amak ,Chloride , Power ware, Furatel باتوان های 1kw,3kw,6kw و…

وتعمییرات برد داخل دستگاهها و نگهداری وسرویس دستگاه ها یعنی اندازه گیری ولتاژ و جریان ورودی و خروجی و تست جریان دهی باتری ها و Checkup کلی دستگاه .

اهمیت این شغل زمانی به چشم می خورد که، شما نیاز به برق شهری دارید و این امکان برای شما فراهم نباشد که از برق شهری استفاده کنید یعنی زمانی که برق قطع است در این حالت دستگاه یو پی اس برق شهری مورد نیاز شما را (220 ولت) تامین می کند ویا زمانی که شما دستگاه هایی دارید که باید دقیقا ورودی 220 ولت با فرکانس 50 هرتز در ورودی آن قرار بگیرد تا دستگاه در حالت عادی کار کند در این زمان هم دستگاه UPS می تواند در مدار برق شهر قرار گرفته و خروجی 220 ولت و با فرکانس 50 هرتز را به مدار اعمال کند.

مدارک تحصیلی لازم برای احراز این شغل عبارت است از تکنسین الکترونیک ، مهندسی الکترونیک ، مهندسی الکتروتکنیک و تکنسین برق صنعتی.

مهارت ها، تجارب و دوره های آموزشی ویژه ای که برای احراز این شغل لازم است از قبیل تحصیلات عالیه چهار ساله در مراکز دانشگاهی و دانشکده های مهندسی،گذراندن دوره ی PLC ، گذراندن دوره ی AVR ، گذراندن دوره دو ماهه ی نصب و تعمیرات و راه اندازی دستگاه های یو پی اس می باشد.

شرایط محیط کار فضایی است سر پوشیده و وسایل و ابزارهایی که برای انجام شغل لازم است: آوومتر، ابزارآلات عمومی ، آچاربکس ، منبع تغذیه ، اوسیلوسکوپ ، سیگنال ژنراتور ، فانکشن ژنراتور، دوبل تراکینگ و کروتریسر.


دراین شغل خصوصیات جسمانی خاصی لازم نیست ولی تکنسین باید از لحاظ مقاومت در برابر جریان الکتریکی را داشته باشد چون هر لحظه حین کار امکان برق گرفتگی چه با جریان پایین (1آمپر) و چه با جریان بالا 500آمپر وجود دارد.

بدن مهندس یا تکنسین باید سالم باشد زیرا با وجود هرگونه معلولیت ممکن است شخص جان خود را از دست بدهد.

شخص باید خصوصیات روانی چون مسلط به کار از لحاظ هوش ،دقت وحوصله باشد و بیشتر با ذهن خود کار کند تا دست.

شخصی که می خواهد به این شغل وارد شود باید به الکترونیک، کا مپیوتر و برق علاقه مند باشد.

قبول مسئولیت و توانایی کار در هر شرایط و سلیقه کافی در انجام کاراز ویژگی های شخصیتی لازم برای انجام شغل است.


محل هایی که می توانند افراد استخدام شوند از قبیل:

شرکت های خصوصی صنعتی(آماک،فاراتل، پرسو و …)

درآمد یا حقوق ثابت اولیه 340 هزار تومان- قانون استخدام کشوری، مزایا و فوق العاده شغل حق ماموریت تا سقف 15 هزار تومان و هزینه ایاب و ذهاب و هزینه خورد و خوراک به عهده شرکت می باشد.

ترفیع در شرکت آماک به چهار دسته A B C D تقسیم می شود که از A شروع شده و در گروه D خاتمه می یابد وگروه بندی شرکت مانده به تجربه کاری و لیاقت آن فرد می باشد.

حق مسکن با توجه به غیر بومی بودن آن فرد به وی حق مسکن تعلق می گیرد و بازنشستگی بعد از 25- 30 سال خدمت می تواند بازنشسته شود.

شرایط ارتقاء و نحوه استخدام و ورود به شغل

پس از کسب تجارب کافی و گذراندن دوره های تخصصی A می توان در زمینه دستگاه های یو پی اس به کلاس های بالاتر مانند B C وD رسید.

از طریق آزمون استخدامی و گذراندن دوره علمی تخصصی و عملی و مصاحبه و گزینش امکان پذیر می باشد.

این شغل رابطه مستقیمی با دستگاه های صنعتی و رشته های برق دارد.

مطلوبیت های این شغل عبارت است از کسب تجربه در زمینه الکترونیک صنعتی ، آشنایی با دستگاههای PLC ، CNC و غیره فراهم می سازد.

محدودیت های این شغل مانند کار بیشتر زمانی که دستگاهی با توان بالا را نصب می کنیم ، خطر مرگ زمانی که ولتاژی برابر 400 ولت و با جریان 100 آمپر در مدار قرار دارد.

این شغل با شرکت های قطب الکترونیک، ایزایران،صاایران و شرکت های ایتالیایی از قبیل کلراید و شرکت آمریکایی از قبیل پاور وار وابسته است.


آینده این شغل از نظر اقتصادی و اجتماعی

با توجه به شرایط سخت کاری درآمد کافی دارد و با توجه به نیاز بانک ها و موسسات اهمیت اجتماعی خوبی دارد.

مراحل و جریان یک روز عادی اینگونه می باشد:

درخواست برای نصب دستگاه در محل مورد نظر ، کابل کشی باتری ها در داخل رگ باتری ، اعمال ورودی و خروجی از دستگاه UPS به تابلو برق، تست ورودی و خروجی دستگاه با آوومتر ، راه اندازی دستگاه، پر کردن فرم دستور کار و چک لیست.

بهترین را ه جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این شغل مراجعه به شرکت هایی است که در زمینه دستگاه های یو پی اس و یا الکترونیک صنعتی فعالیت دارند.

توصیه من برای داوطلبان ورود به این شغل این است که با علاقه کافی به رشته برق و دارا بودن هوش و استعداد عالی در الکترونیک و عدم خستگی در مسیر این شغل.

منبع : یو پی اس فیام صنعت[ بازدید : 0 ] [ امتیاز : 0 ] [ نظر شما :
]

یو پی اس / معرفی دستگاهی بنام UPS که برق تولید می کند

پنجشنبه 20 دی 1397
21:46
النازراستکار

همانطور که می دانید جریان برق شهری به دلایلی مختلفی مانند خرابی یا ساخت تجهیزات، استفاده بی رویه در مصرف برق در گرمای تابستان، قطع شدن سیم های برق در فصل زمستان به دلیل بارش برف سنگین و یا افتادن درختان بر روی آنها، هر روز دچار قطعی یا نوسانات می شود. تمام این اشکالات در جریان برق به نوعی باعث آسیب به دستگاه ها و تجهیزات الکترونیکی می شود، به دلیل اهمیت تجهیزات الکترونیکی در تمام کسب و کار ها، حفظ امنیت آنها بسیار ضروری می باشد.

یو پی اس ها با توجه به تولید برق و عملکردی که دارند بهترین وسیله برای محافظت از وسایل شما می باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با دستگاهی به نام یو پی اس که برق تولید می کند بیشتر آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

یو پی اس های صنعتی برای سازمان ها و کارخانه ها
یو پی اس های صنعتی برای سازمان ها و کارخانه ها

یو پی اس چیست؟

کلمه UPS در اصل مخفف عبارت Uninterruptible Power Supply به معنای منبع تغذیه دائمی است. این دستگاه در واقع با تامین برق اضطراری برای تجهیزات الکترونیکی در هنگام قطعی و یا نوسانات ناگهانی برق مانع از خرابی آنها می شود. دستگاه یو پی اس با قرار گرفتن در مسیر جریان برق و ورود آن به مصرف کننده ها باعث افزایش کیفیت برق ورودی و از بین بردن هر گونه نویز اضافی می شود. در هر یو پی اسی یک باتری وجود دارد، که وظیفه آن ذخیره انرژی می باشد تا در مواقع لازم برق را برای مصرف کننده تامین کند.

انواع یو پی اس

یو پی اس ها براساس طراحی و عملکرد متفاوت به سه گروه تقسیم بندی می شوند که شامل یو پی اسآنلاین، یو پی اس آفلاین و یو پی اس لاین اینتر اکتیو می باشد.

یو پی اس آنلاین (online)

در این نوع از یو پی اس اینورتر همیشه روشن و فعال می باشد، به همین خاطر در زمان جریان برق شهری انرژی مصرف کننده از طریق یو پی اس تامین می شود و زمانی که برق شهری قطع شود از انرژی ذخیره شده در باتری برای تامین انرژی مصرف کننده استفاده می شود. این طرز رفتار باعث شده است که یو پی اس آنلاین در مقایسه با دو نوع دیگر، محافظت بیش تری از تجهیزات به عمل بیاورد

یو پی اس آفلاین (Offline)

در این نوع از یو پی اس ها هنگامی که برق شهری هیچ گونه مشکلی ندارد و در شرایط عادی خود قرار دارد، یو پی اس در حال استراحت است و می شود گفت هیچ کاری انجام نمی دهد اما به محض این که برق شهری از شرایط عادی خود خارج شود مثلا دچار قطعی شود، یو پی اس وظیفه برق رسانی به مصرف کننده را با وقفه زمانی بین 2 تا 10 میلی ثانیه بر عهده می گیرد

یو پی اس لاین اینتر اکتیو (Line interactive)

این نوع یو پی اس ها در واقع بیشتر شبیه یو پی اس های آفلاین هستند با این تفاوت که میزان سوئیچینگ در آنها تقریبا به صفر رسیده است.

یو پی اس لاین اینتراکتیو برای کاربرد اداری
یو پی اس لاین اینتراکتیو برای کاربرد اداری

اجزای تشکیل دهنده یو پی اس

مانند هر دستگاهی دیگری، یو پی اس هم دارای اجزای مختلفی می شود که هر کدام از آنها وظیفه خاصی را بر عهده دارند، این اجزا عبارت اند از:

 • اینورتر
 • شارژر
 • باتری
 • یک سو کننده شارژ (تبدیل کننده جریان متناوب به جریان مستقیم)
یو پی اس برای کاربردهای خانگی
یو پی اس برای کاربردهای خانگی

دلایل استفاده از یو پی اس

هر گونه تغییر و مشکل در جریان برق شهری در هنگام استفاده از تجهیزات الکترونیکی ممکن است به نوعی باعث وارد شدن آسیب به آن شود، این تغییرات دلیلی برای استفاده از یو پی اس به عنوان محافظ از تجهیزات می باشد، که عبارت اند از:

 • کاهش ناگهانی ولتاژ
 • افزایش ناگهانی ولتاژ (اسپایک)
 • کاهش بار
 • قطع شدن جریان برق
 • ایجاد نویز
 • ایجاد تغییر در فرکانس

اهمیت استفاده از یو پی اس

امروزه زندگی افراد به شدت به برق وابسته شده است، تا حدی که قطع شدن و نوسانات جریان برق باعث ایجاد مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری در تجهیزات الکترونیکی می شود. این مشکلات باعث ایجاد خسارت های جانی و مالی بعدی می شود. با تولید یو پی اس تا حدی زیادی از ایجاد این مشکلات جلوگیری شده است.

برای مثال فرض کنید در حال کار کردن با کامپیوتر شخصی خود هستید و به طور ناگهانی جریان برق قطع می شود، در این صورت تمام اطلاعات و فایل های شما بدون ذخیره شدن از بین می روند، اما اگر شما یک یو پی اس در منزل خود داشته باشید در هنگام قطع ناگهانی جریان برق، به شما این فرصت را می دهد که اطلاعات خود را ذخیره کنید.

کاربرد های یو پی اس

یو پی اس در هر زمینه ای که نیاز به یک منبع برق بی وقفه و با کیفیت بالا دارد، استفاده می شود در زیر به تعدادی از کاربردهای آن اشاره می کنیم:

مراکز داده: این مراکز دارای اجزای ضروری هستند که از اینترنت، ارتباطات مخابراتی و تجارت الکترونیک پشتیبانی می کند، به دلیل اهمیت دقیق بودن تجهیزات آن، استفاده از یو پی اس برای این مراکز امری اجتناب پذیر می باشد

یو پی اس برای دیتاسنتر
یو پی اس برای دیتاسنتر

مراکز بهداشت و درمان: برای تجهیزات بیمارستان ها، کیلینک ها و خانه سالمندان

مرکز مراقبت های بهداشتی: در این مرکز منبع انرژی قابل اعتماد موضوع مرگ و زندگی افراد است. برای ارائه بهترین مراقبت ها باید مطمئن باشید که دستگاه های نجات دهنده به درستی و بدون هیچ گونه وقفه ای کار می کنند

بانک ها و بیمه ها: در این گونه مراکز با قطع شدن دستگاه ها کار شما و در نتیجه مشتری شما متوقف می شود. از دست دادن اطلاعات، باعث ایجاد تلفات بالقوه در آمد و کسب و کار شما می شود

صنایع: مهم نیست که چه محصولاتی در صنایع تولید می کنید، به هر حال توقف در تولیدات شما به دلیل قطع شدن جریان برق باعث از دست رفتن بهره وری و حتی خرابی تجهیزات و ایجاد مشکل برای کارکنان شما می شود

ارتباطات مخابراتی: ارتباط با دورترین مناطق کار شما است قطع شدن جریان برق باعث از دست رفتن در آمد و نارضایتی مشتری می شود

پالایشگاه نفت و گاز: در این مکان ها از تجهیزات الکترونیکی مختلفی استفاده می شود که تمامی آنها به دلیل اهمیت کارشان نیاز به حفاظت بیشتر از طریق یو پی اس دارند

 • منازل: در هر منزلی برای محافظت از تلویزیون، پکیج، کامپیوتر و ... در برابر نوسانات و قطع شدن ناگهانی جریان برق وجود یو پی اس بسیار ضروری می باشد

ادارات: در ادارات وجود یو پی اس برای محافظت از تجهیزاتی مانند کامپیوتر، دستگاه چاپ، پرینتر، فکس و ... ضروری می باشد[ بازدید : 0 ] [ امتیاز : 0 ] [ نظر شما :
]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به یو پی اس برای کامپیوتر شخصی است. || طراح قالب avazak.ir
ساخت وبلاگ تالار ایجاد وبلاگ عکس عاشقانه فال حافظ فال حافظ خرید بک لینک خرید آنتی ویروس دانلود تک آهنگ انجام پروژه متلب نظافت منزل در تهران پیش بینی نتایج فوتبال خرید ملک در ترکیه انجام پروژه متلب میهن ام پی تری بازی حکم نقاشی ساختمان آپلود عکس نمایندگی پنل پیامک بانک مشاغل شیراز پزشکان متخصص شیراز بازی انفجار
بستن تبلیغات [X]